MS hastalarının tedavisiyle ilgilenen fizyoterapistler, hastaların fiziksel sorunlarını değerlendirerek bu sorunların çözümüne yönelik uygun tedavi programını planlar ve uygular. Temel olarak hareket sistemi sorunlarının tedavisiyle ilgilenen fizyoterapistler, tedavide en çok egzersiz yöntemlerini kullanırlar.

 

Fizyoterapinin Faydaları

Özellikle günlük yaşam aktiviteleri, hareket becerileri ve kendi kendini idare etme becerisinde azalma olan MS hastaları fizyoterapiste ihtiyaç duyar. MS şiddetiniz ne olursa olsun fizyoterapiden fayda görebilirsiniz. Ancak özellikle fiziksel bozukluklarınız ilerlemeye başladığında ya da atak geçirdikten sonra fizyoterapi oldukça faydalıdır.

Hali hazırda yaptığınız spor ya da egzersizler varsa ve siz bunları yapmakta zorlanmaya başladıysanız, fizyoterapist bu aktiviteleri durumunuza uygun hale getirecek önerilerde bulunabilir. Ayrıca fizyoterapistler, kol ve bacaklarınızdaki güçsüzlükler, denge kaybınız, düzgün duruş bozukluğunuz ve yorgunluk gibi şikayetlerinizin tedavisinde de etkin rol oynar. İdrar sorunlarınızın, ağrı, titreme, kas spazmı ya da kasılmalarınızın tedavisinde de fizyoterapistler size yardımcı olur.

 

Fizyoterapi Hizmetine Ulaşma

Size en yakın fizyoterapisti öğrenmek için takibinizi yapan nöroloğa danışabilirsiniz. Ayrıca hastanelerin Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümlerine ya da Fizik Tedavi Dal Merkezlerine başvurarak fizyoterapi hizmetinden yararlanabilirsiniz. Bunun yanı sıra atak tedaviniz sırasında tedavi gördüğünüz hastanede fizyoterapist varsa bu dönemde de fizyoterapi görebilirsiniz.

Fizyoterapistler, size veya yakınlarına evde yapmanız gereken egzersizleri de öğretirler.